21. únor se stal před jednadvaceti lety Mezinárodním dnem mateřského jazyka na doporučení světové organizace UNESCO. Na světě existuje asi 7000 živých jazyků, ale více jak polovině hrozí brzký zánik.
Všichni lidé by měli svůj mateřský jazyk chránit. Je to svědectví jedinečných zkušeností, které se vztahují ke kultuře národa, mytologii a historii. Právě tento základ činí lidstvo vzdělaným.
Vzácné dědictví češtiny jsme si ve škole připomenuli i my. Žáci každé třídy na 2. stupni připravili prezentaci o osobnosti, která přispěla svým dílem o zvelebení naší mateřštiny. Všichni víme, co utlačovaná čeština zakusila na své pouti historií. Můžeme považovat za zázrak, že se z ní stal krásný jazyk. Náš národ i v dnešní hektické době patří k národu vášnivých čtenářů. Čeština pulsuje, rozkvétá a plodí nádherná literární díla, která se hojně překládají i do světových jazyků.
Po pečlivém zvážení vybrali vyučující pro podrobné zkoumání osobnosti z minulosti i ze současnosti: Václava Čtvrtka, Karla Jaromíra Erbena, Zdeňka Svěráka, Jiřího Wolkera, Ivonu Březinovou, Karla Čapka, Boženu Němcovou, Jiřího Žáčka a Jaroslava Foglara.
Zhlédli jsme fantastické výkony žáků, kteří si vyzkoušeli, jaké to je upoutat, předvést a zaujmout. V hlavách aktivních diváků utkvěla fakta i otázky, na které mnozí hledají odpovědi.
Závěrečným přípitkem každé prezentace se stala malá jazyková aktivitka. Žáci si vyzkoušeli pestrost češtiny na jazykolamech, slovních hříčkách, hádankách a dalších lexikálních rozmanitostech.
Doufáme, že se v naší škole stane připomínka Mezinárodního dne českého jazyka tradicí, na kterou se budeme všichni těšit.
Eva Poděbradová