Učitelé a žáci základní školy ve Velké Bystřici se dlouhodobě zapojují do mezinárodních projektů. Partnerství se školami v zahraničí umožňuje získat cenné zkušenosti, nadhled, ale také ukázat dobrou praxi naší školy. Masarykova základní škola ve Velké Bystřici je oceňovanou školou také v mezinárodním měřítku, za to si zaslouží pochvalu učitelé i naši žáci.
Momentálně druhý rok pracujeme v projektu Erasmus+: Shaping Characters – volně přeloženo Formování charakteru. Účastní se ho představitelé samospráv a vzdělávacích institucí ze Švédska, Lotyšska a Velké Británie. Českou republiku reprezentuje město Olomouc, Univerzita Palackého v Olomouci a právě naše škola.
Smyslem projektu je získat konkrétní nástroje pro výuku, které umožní zvýšit motivaci a odolnost studentů, a které budou zejména rozvíjet postoje a vlastnosti, které mladým lidem pomohou přejít do světa dalšího vzdělávání a práce. Zaměřujeme se na nástroje k budování odolného charakteru, na rozvíjení tzv. ctností, na odolnost, vytrvalost, zodpovědnost, otevřenost, ale také komunikační dovednosti a schopnost dobré spolupráce. Ve škole tak vzniká velká sada výukových materiálů, která obsahuje nové techniky, informační a pracovní listy do různých předmětů. Všechny však pojímají výuku a tedy i vyučovací látku skrz rozvoj žádaných vlastností žáků. Materiály vytváříme a ověřujeme se svými zahraničními partnery.
Naše škola ve Velké Bystřici je ceněná za svůj aktivní přístup. Zahraniční školy a také místní univerzita považují naše postupy za příklady dobré praxe. Náš přístup je prezentován na místních a zahraničních konferencích o vzdělávání.
Projekt ale netvoří pouze práce v jednotlivých školách, součástí jsou také společná setkávání a odborné konference učitelů. Mohli jsme tak navštívit školy v Rize v Lotyšsku, v Gävle ve Švédsku a v Basingstoke v Velké Británii, na oplátku jsme mohli naši školu předvést zahraničním kolegům. V Olomouci se nedávno konalo velké setkání studentů ze všech zúčastněných zemí. Naši žáci sice patřili spíše k těm mladším, kteří se akcí účastnili, ale vůbec se neztratili – byli aktivní, velice komunikativní a úspěšní v řešení úkolů se svými vrstevníky ze škol z ciziny.
Každý večer ve „studentském týdnu“ uspořádala jedna země svůj národní večer. Jsme hrdí, že my jsme mohli kromě jiného prezentovat také náš hanácký folklór. Ve škole pak na závěr proběhly podařené prezentace mezinárodně smíšených týmů o tom, jaký byl týden v Olomouci a Velké Bystřici, co se žáci naučili, v čem se jim třeba i otevřely oči a doufejme, že i možnosti do budoucna.
Jaroslav Mihal